Így fejleszd a beszédkészséged önállóan

Szuper ha van lehetőséged egy magántanár vagy beszélgetőpartner segítségével közösen dolgozni az angolodon és a beszédkészségeden, de a megfelelő fejlesztő technikák ismeretében egyedül is sokat tehetsz a fejlődésedért, és még hatékonyabbá teheted a gyakorlást.

Beszéd közben nem feltétlenül van kapacitásod odafigyelni a tudatos nyelvhasználatra, helyette a meglévő automatizmusaidat használod, a megfelelően megtervezett feladatokkal pedig ezeket az automatizmusokat felülírhatod helyesebb automatizmusokkal.

De hogyan?

Magántanárként az óráimon 2 fajta beszédfeladatot különböztetek meg: 

  • Mérő feladatokat
    Minden olyan beszédfeladat ide tartozik, ami során a meglévő automatizmusaidat használod. Ezek a feladatok is fontosak, ezek adnak képet neked és a tanárodnak is, hogy milyen szinten állsz.

  • Fejlesztő feladatokat
    A fejlesztő feladatok lényege, hogy lelassulj, válaszadás előtt megtervezd a mondandód, és felhasználd a tanultakat a saját gondolataid megfogalmazásakor. Ilyenkor dolgozol az automatizmusaid kialakításán vagy javításán. 

Ha fejlődni szeretnél, és egyre helyesebben beszélni, akkor törekedj arra, hogy a fejlesztő feladatok során minél többször hagyják el a szerkezetek a szádat helyesen, és a lehető legkevesebbszer helytelenül. Így szép lassan a helyes szerkezetek automatizálódnak, “megszokja a füled” a hangzásukat, és azokat fogod akkor is használni, amikor nem gondolkozol rajtuk. 

Számos ilyen, önálló fejlődést elősegítő technikát és fejlesztő feladatot építettem bele a popkultúrára épülő Tematikus Feladatlapjaimba, amivel nem csak a beszédkészséged fejlesztheted, hanem az összes többi kompetenciaterületedet is, pl a hallgatást és az íráskészséget.

Vissza a blogba

Hozzászólás írása

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.